Skupinska mandala DU Bled povezuje in vabi

Končna podoba mandale

Za 75. obletnico društvenega delovanja starejših na Bledu je leto dni pred jubilejem skupina šestih članic, ki obiskuje delavnico izdelovanja mandal pod mentorskim vodstvom Tatjane Modic, izdelala skupinsko društveno mandalo. Narejena je bila na osnovi numerološkega zapisa društva, poudarek pa je bil na povezovanju članstva med seboj in navzven z drugimi. Delavnice so potekale dvakrat na teden dva meseca.

Izdelovanje skupinske mandale je bilo za mentorico in njene »učenke« prva taka izkušnja in zato poseben izziv zaradi velikosti same mandale (90 x 90 cm) in zaradi usklajevanja skupinskega dela.

Osnutek je mentorica najprej narisala na papir, dodala tudi nekaj vzorcev, potem zložila vse dele (mandala je namreč sestavljena iz 9 manjših platen) v celoto. Sredino je naredila sama – potem pa se je začelo skupinsko delo. Mandalo je bilo treba spet razstaviti na posamezna platna. Vsaka je naredila svoj del, pri tem pa je morala paziti, da se je vse ujemalo z drugimi. Barve in vzorce so določevale sproti.

Po končanem delu si je mentorica oddahnila: »Ko sem sprejela predlog društva, da izdelamo skupinsko mandalo, sem imela nekaj časa kar nočne more od skrbi – kako to sploh narediti, kako jo sestaviti, da bodo linije potekale pravilno, povezati posamezne dele spet v celoto … Ko pa zdaj pogledam naše delo, sem zelo ponosna nase in na vse ustvarjalke. Potrjuje, da je s povezovanjem vse mogoče. S tem premikaš meje pri sebi, hkrati širiš obzorja in odstiraš strah pri drugih. Z veseljem bi se še kdaj lotila takega dela.«

In kako so skupinsko delo doživljale udeleženke:

Marcela: »Imela sem občutek, da tega nisem sposobna narediti. Ko pa sem dobila svoj košček skupinske mandale, je kar steklo in sem speljala. Navdušena sem nad končnim izdelkom. Prej si nisem mogla predstavljati, da lahko skupaj izbiramo barve, vzorčke, da smo tako složne. Tudi druga od druge smo se učile.«

Jožica: »Ugotovila sem, da lahko delam tudi v skupini sedmih članic, ki jim mandala nekaj pomeni. Vesela sem, da sem naredila nekaj, kar bo viselo na društvu v veselje vseh obiskovalcev.«

Rozika: »Ko zdaj pogledam mandalo, se mi zdi, da je to naše. Narejeno z veseljem. Všeč mi je bilo skupinsko delo, da smo bile tako povezane, da nas je mentorica usmerjala in pomagala, hkrati pa pustila, da se same odločamo o barvah in vzorcih.«

Dragica Vesković